08.10.2026

Kaustisen seudun järjestämä Saa puhua -keskustelutilaisuus tiistaina 6.10. Kaustisen Kansantaiteenkeskuksessa veti mukaan yli 60 kuntalaista, päättäjää ja muita kiinnostuneita keskustelemaan maaseudun muutoksesta teollisen kehityksen keskellä.

Etukäteen teeman keskustelunaiheiksi oli nostettu seuraavia kysymyksiä: Mitä teollinen muutos tarkoittaa maaseudunalueen asukkaille? Kuka muutoksesta hyötyy? Voivatko teollinen kehitys ja hyvä elinympäristö kulkea käsi kädessä? Tapahtuman paneelissa pääsivät ääneen Suomen datakeskusyhdistys, Pohjanmaan kauppakamari, kunnan edustaja sekä metsäalan asiantuntija.

Paneelissa tuotiin virkistävästi esiin uudenlaisiakin näkökulmia teollistumisen ja investointien aiheuttamaan vääjäämättömään muutokseen maaseudulla. Yleisöstä tuli hyviä kysymyksiä esimerkiksi meneillään olevasta datakeskusbuumista ja buumin mahdollista seurauksista suomalaisille. Sähkön riittävyys, voimajohtokorvaukset ja tulevaisuuden työpaikat olivat kysyjien suurimpia huolenaiheita. Toisaalta panelistien esiin tuoma menneisyyden liika romantisointi ja maaseudullisen elämäntavan ”museointi” tulevaisuuden investointien kustannuksella herätti kuulijoissa myös päiden nyökyttelyä. Maaseudun kehitystä ei kannata vastustaa hinnalla millä hyvänsä vaan ottaa siitä kaikki hyöty irti. Yhtä mieltä oltiin siitä, että kehitys ja hyvä elinympäristö kuuluvat yhteen myös tulevaisuudessa.

Tilaisuuteen oli kutsuttu näytteilleasettajiksi alueella vaikuttavia uusiutuvan energian ja kaivosalan hanketoimijoita. Meidän wpd-tiimimme oli kutsuttuna Toholammilla ja Halsualla sijaitsevien hankkeiden vuoksi, ja infotiskillämme riittikin positiivista vipinää: jakotavarat menivät kuin kuumille kiville.

Kaikkiaan tilaisuus oli erinomainen näyttö siitä, miten osallistaa rakentavasti kuntalaisia läpinäkyvään ja innostavaan keskusteluun osin vaikeiltakin tuntuvien muutosten keskellä.

Tapahtuma oli osa Kaustisen seudun Seminaarien supertiistaita.