Hauksuonnevan tilaisuus veti lumituiskusta huolimatta auditorion täyteen.
Pyhäjoen lukiolla kävi keskiviikkona taas kuhina, kun auditoriossa pidettiin Hauksuonnevan tuuli- ja aurinkovoimahankkeen tämän vuoden ensimmäinen yleisötilaisuus. Hankekehityspäällikkö Riikka Hietala esitteli tilaisuudessa hankkeen aikataulua ja viimeisimpiä edistysaskeleita. Paikalla oli lumituiskusta huolimatta noin 50 maanomistajaa ja hankkeesta kiinnostunutta, minkä lisäksi etäyhteyksien päästä tilaisuutta seurasi lähes 40 ihmistä.
Monille tilaisuuden mielenkiintoisinta antia olivat päivitetyt voimala- ja tiesuunnitelmat, joita esiteltiin kartoilta. Valtaosa hankkeen ympäristöselvityksistä on saatu päätökseen, ja tulosten avulla hankkeen toteutussuunnitelmia on voitu hioa sekä luonnon että ihmisten kannalta paremmiksi. Lopullisia suunnitelmat eivät kuitenkaan vielä ole, sillä tulevan vuoden aikana esimerkiksi voimalapaikkojen rakennettavuutta tullaan selvittämään tarkemmin.
Kysymyksiä herätti myös Hyperconin suunnittelema datakeskus, joka on tulossa Hauksuonnevan hankkeen naapuriksi lähelle Valkeuden sähköasemaa. Molempien hankkeiden kaavoitus on vasta alkuvaiheessa, mutta näillä näkymin kaava-alueet tulevat rajautumaan toisiinsa. Hankkeet ovat erillisiä, mutta yhteistyötä tullaan tekemään mahdollisuuksien mukaan.
Mikäli Hauksuonnevan hanke etenee suunnitellusti, tulee ympäristövaikutusten arviointiselostus nähtäville jo ensi syksynä. Kevään ja kesän aikanakin tulee tapahtumaan paljon: seuraavaksi alueella ovat edessä muun muassa täydentävä lumijälkilaskenta, suurpetoselvitys ja tarkempi vesienhallintatarkastelu. Seutu on varsin ojitettua, minkä vuoksi vesienhallintaan halutaan kiinnittää erityistä huomiota.
Hanketiimiin voi vuoden mittaan törmätä infotilaisuuksissa sekä Pyhäjoen ja Merijärven paikallisissa tapahtumissa, joissa wpd:n väki mielellään käy kertomassa hankkeesta ja sen tuoreimmista käänteistä. Hauksuonnevan hankesivuilta löydät aina tiedot tulevista yleisötilaisuuksista – pysy siis kuulolla!
Teksti ja kuva: Emma Berkovits